Ursii i-au învins pe Redskins 73-0 în jocul campionatului NFL

Data Creației: 10 Februarie 2021
Data Actualizării: 18 Mai 2024
Anonim
Ursii i-au învins pe Redskins 73-0 în jocul campionatului NFL - Istorie

În această zi din 1940, Chicago Bears a găsit trupa Washington Redskins în Campionatul Național al Ligii de Fotbal (NFL) cu scorul de 73-0, cea mai mare marjă de înfrângere din istoria NFL. The Bears, antrenat de George Halas, a adus un record de 6-2 la întâlnirea lor din sezonul regulat cu Redskinsul de la Washington, la 17 noiembrie 1940. După ce Chicago a pierdut 3-7, proprietarul roșilor, George Preston Marshall, a declarat reporterilor că Halas iar echipa sa a fost „renunțători” și „plâns bebeluși”. Halas a folosit cuvintele lui Marshall pentru a-și galvaniza jucătorii, iar Urșii au marcat 78 de puncte în următoarele două partide pentru a stabili un showdown cu roșii în jocul de campionat al ligii din 8 decembrie. tot la Washington.

La mai puțin de un minut de joc, Bill Osmanski a alergat la 68 de metri pentru a marca primul gol. După ce Redskins-ul a ratat aproape o ocazie de a lega jocul, Urșii s-au prins și au început să domine, lăsând terenul la pauză cu o scor 28-0. Lucrurile s-au înrăutățit doar pentru roșii, iar până la sfârșitul celei de-a doua reprize, oficialii i-au cerut lui Halas să nu-și lase echipa să lovească pentru puncte suplimentare, întrucât fugeau din fotbal, după ce prea mulți au fost dați în tribune.

Urșii și-au urmărit victoria în istorie cu alte două campionate consecutive, inclusiv un joc împotriva Giganților din New York la Wrigley Field din Chicago, la doar două săptămâni după atacul Japoniei asupra Pearl Harbor. Mulți mari jucători de fotbal au fost ulterior redactați în cel de-al doilea război mondial, iar însuși Halas va pleca în 1942 pentru un tur de serviciu în Pacific. În 1946, după încheierea războiului, Halas și o serie de foști jucători s-au întors în echipă, iar Urșii au câștigat cel de-al patrulea campionat NFL în șapte ani.

Pe 28 decembrie 1938, vedeta filmului ilențio Florence Lawrence -a inuci în Beverly Hill. Avea 52 de ani. Deși era mai cunocută pentru rolurile ale în aproape 250 de filme, Lawrence a fot și...

Generalul confederat Thoma „tonewall” Jackon îl urprinde pe Harper Ferry, Virginia (actuala Virginia de Vet) și aproximativ 12.000 de oldați ai Uniunii, în timp ce armata generalului Robert ...