Doug Williams conduce pe Redskins la victoria Super Bowl

Data Creației: 10 Februarie 2021
Data Actualizării: 18 Mai 2024
Anonim
Doug Williams conduce pe Redskins la victoria Super Bowl - Istorie

La 31 ianuarie 1988, la San Diego, California, Doug Williams de la Washington Redskins devine primul sfert afro-american care a jucat într-un Super Bowl, marcând patru dintre cele cinci touchdown-uri ale Washingtonului într-o supărată victorie de 42-10 asupra Denver Broncos din Super Bowl XXII.

Denver a fost favorizat să câștige jocul și au început puternic, pe când fundașul stelei John Elway i-a aruncat lui Ricky Nattiel o pasă de 56 de yarzi în prima piesă a echipei de la scrimmage. Williams s-a rănit la genunchi la scurt timp după aceea și a fost înlocuit pentru două piese de Jay Schroeder. Până la începutul celui de-al doilea sfert, Broncos era înainte cu 10-0. Totul s-a schimbat, însă, când Williams și Redskins au început să elimine apărarea Denver, marcând 35 de puncte în sfert, cele mai multe puncte pentru un singur sfert de postseason din istoria Ligii Naționale de Fotbal (NFL).

Atacul scor a început cu pasul de retragere de la 80 de metri al lui Williams către Ricky Sanders, care a egalat un record pentru cea mai lungă trecere într-un joc Super Bowl. Williams a marcat încă trei touch-uri în această perioadă, găsindu-l pe Gary Clark cu o trecere de 27 de yarde, lovindu-l din nou pe Sanders pentru 50 de metri și terminând cu o lovitură de opt curte la Clint Didier. Pentru cel de-al cincilea scor al perioadei, Williams l-a predat pe rookie înapoi, Timmy Smith și Smith s-a îndreptat de-a lungul liniei drepte pentru 58 de metri în zona finală. Sanders și Smith au stabilit propriile lor recorduri Super Bowl în acea zi: Sanders pentru primire (193 de metri) și Smith pentru grabă (204 metri).

Denver nu și-a revenit niciodată, deoarece roșii au marcat încă o dată în a doua repriză pentru a pune scorul final la 42-10. Deși a redat problema întrecerii din moștenirea sa, spunându-i lui Keith Jackson lui ABC într-un interviu post-joc că „nu a venit la Washington Redskins ca un fundaș negru”, Williams a făcut istorie în mai multe moduri decât una în Super Bowl XXII. Cele patru touchdown-uri din prima repriză au legat Super Bowl apoi recordul pentru cele mai multe touchdown-uri aruncate într-un întreg joc. De asemenea, în prima repriză, el a trecut pentru 306 de metri, la doar 25 din recordul Super Bowl pentru un întreg joc. Williams a înregistrat recordul de Joe Montana în Super Bowl XIX în a treia perioadă.